Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 2 людини

Історія школи

Дата: 12 серпня 2020 о 15:12, Оновлено 21 серпня 2020 о 10:50
Автор: Ключук О. В.

До 1928 року в селі Смоляри – Світязькі школи не було, а підлітків навчали. Вчителем був місцевий житель Дужич Марко. Він знав лише алфавіт, вмів читати і писати. Часто бив дітей, ставив на гречку на коліна. Дуже мало учнів засвоїли алфавіт.

Селяни тяжко працювали, проте постійним прагненням людей було: мати хоч початкову освіту. У 1927 році на сході громади сільський староста Цюпяшук Сергій Самійлович дав пропозицію побудувати школу. Будували навчальний заклад всім селом, толокою. Матеріал брали з громадського лісу.У 1928 році приміщення було закінчено і відкрили початкову школу. Першою вчителькою була полячка Ірина Марцинкевська. В школі вивчали такі предмети: релігію, українську мову, польську мову, арифметику, історію, географію Польщі, природознавство, співи, малювання, а також ручну працю. Згодом почали зменшувати уроки з української мови. Дітей карали за те, що вони говорили в школі між собою українською, а не польською мовою. За найменшу провину дітей ставили на коліна, закривали у підвал.

Першу вчительку змінив поляк Загурський  Казимир. В 1934 році почали працювати вечірні курси, де навчались діти – переростки, молодь. Вчитель проводив серед населення культурно – масову роботу. На вечорниці збирав не тільки учнів, а й дорослих, усіх бажаючих, готував з ними вистави, вчив співати, танцювати.

В 1939 році, після звільнення Західної України від панської Польщі, навчання в школі почалося на рідній українській мові. Вчителем в цьому році був Гудько Микола Іванович, а потім прислали ще одного вчителя – Поповича Василя Івановича. В школі почали вивчати російську мову, історію, географію СРСР.

Велика Вітчизняна війна перервала навчання. Вчителі були мобілізовані на фронт. Під час окупації у 1942 році німецька влада відкрила початкову школу. Раз на два тиждні у Смоляри приїзджав священник із села Світязь, читав Слово Боже. Вчителем працював Паламарук Іван (уродженець села Самійличі), який пізніше брав участь в УПА. В червні 1944 року село було звільнене від гітлерівських загарбників, але через відсутність вчителів у вересні цього ж року навчання не почалось. В Світязьких Смолярах школа почала працювати з другого півріччя 1944 – 1945 навчального року. Вчителями працювали дочка капітана – прикордонника Суботіна Людмила Василівна і Перепиткевич Оксана Оксана Тимофіївна, яку прислали в Західну Україну з Київської області.

В 1953 році Смолярсько – Світязька школа була реорганізована у семирічну. В зв’язку з недостатністю учнів в цій школі до неї була  приєднана Грабівська початкова школа. Очолив школу Мозговий Ілля Борисович, діловодом працювала Богдан  Марія Василівна. В 1956 році директором школи був призначений Іценко Іван Фадійович, який незабаром пішов у Світязь. В цей час контингент учнів збільшився, школа почала працювати в двох приміщеннях (другий будинок переданий прикордонникам), а згодом відокремили Грабівську школу(V-VII класи).

В 1957 – 1965 роках директором школи працювала Зінченко Марія Федорівна. З 1965 по 1987 рік керівником установи був призначений Богдан Каленик Хомович.

За сумлінну працю мав ряд нагород. З 1977 року – відмінник народної освіти. У 1976 – 1977 роках було побудоване ще одне шкільне приміщення (початкова школа). Двадцять чотири роки вчила берегти, любити і примножувати все живе на рідній землі вчитель біології Богдан Марія Василівна.

Протягом 1987 – 2003 рр. очолював школу Карасюк Василь Іванович.

У 1990 році було розпочато будівництво нового шкільного приміщення, яке було здано в експлуатацію у 1995 р.

Школа багата вчителями. Творчою лабораторією були  I – IV  класи, коли в них працювали Самойліч Надія Степанівна і Карасюк Ніна Олексіївна.

З 1971 по 2005 р. вчителем фізкультури був Пех Віктор Олексійович, учні якого часто займали призові місця.

По одному запису в трудовій книжці у Цюпяшук Людмили Максимівни, вчителя української мови і літератури і Литвинчук Надії Володимирівни, вчителя математики, які працювали до 2006 року.

Двадцять років поспіль ні одне шкільне свято, ні один концерт в клубі не відбулися без участі вчителя музики Ключука Андрія Івановича. У 2003 році вперше був відкритий пришкільний табір відпочинку “Сонечко”. Протягом 2003 – 2008 рр. очолював школу Лейнік Іван Іванович. З 2008 по 2012 рік керівником освітнього закладу працювала Голядинець Тамара Степанівна.

З  2012 року по 2017р.  доректором школи був Оніщук Микола Вікторович.

З 1 вересня 2017 року деректор школи Ключук Олена Вікторівна.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.